AGENDA A.I.C.A  2015

 

 

              

ARGÜELLES-SIERO

Sábadu 26 d'avientu, a les 19.00 hores, nel centru parroquial (xunto a la iglesia) habrá tonada y monólogos a cargu de: Víctor Manuel Álvarez González, Cristina Sánchez Sánchez, Hermenegildo González (El Gallín de la Tronca), y Luz Mari del Sol. Presentará: Fernando Ruiz Fernández. Tamién tara presente el grupu folclóricu El Piñote.

 

LA POLA SIERO

Sábadu 19 d'avientu, a les 19 hores, nel Hogar de los pensionistas, tonada y monólogos, colos siguientes artistas: Iñaki Sánchez Santianes, Silvia Suárez García, José Ramón Álvarez Chacón y Carlos Alba (Cellero). Presenta: Fernando Ruiz Fernández.

 

VALDESOTO-SIERO

Vienres 18 d'avientu, a les 19.30 hores, nel centru polivalente, habrá un festival de tonada y monólogos a cargu de los siguientes artistas: Jesús Noriega Galguera, Luis Estrada Fernández y Jorge Tuya Rivas (Dúo Astur), Águeda Riera González, y el grupu de teatru La Cruz de Ceares.

 

LUGONES-SIERO

Xueves 17 d'avientu, a les 19.15 hores, nel Hogar de los Pensionistas de Lugones, van participar n'un festival de tonada y monólogos los siguientes artistas: Andrea Fernández Joglar, Josefina Argüelles Fernández, Horacio Huerta Jove, y Armando Felgueroso (Min de les Pieces). Presentará: José Luis Fernández (Trubia)

 

POLA DE LENA

Domingu 13 d'avientu, nel teatru Vital Aza, a les 19.30 hores, festival de tonada y humor; van participar: Isaac Sierra Longo, Liliana Castañón Cerceda, Faustino Braña Pelaez, Alfonso Fernández Álvarez, y el grupu de teatru La Cruz de Ceares. Presentará l'eventu: Alberto Cienfuegos(Míchel).

 

VIELLA-SIERO

Sábadu 12 d'avientu, a les 19.00 hores, nel centru polivalente de Viella va celebrase un festival de canción asturiana nel que participará el Coru Samartino, el cantante de tonada Gabriel González Tuya, y el grupu de teatru Rosario Trabanco; Presentará José Luis Fernández (Trubia)

 

LIERES-SIERO

Viernes 4 d'avientu, a les 18.30, nel casino d'esta localidá, tendrá llugar un festival de tonada y monólogos, nel que van participar: Rodrigo Fernández Joglar, Fernando Valle Roso, María Teresa González Soto, y Velino el Rilu; acompañarámos la Bandina les Campes, de La Pola Siero. Presentará: Esther Fonseca García.

 

VEGA DE POJA-SIERO

Sábadu 28 de noviembre, a les 20.00 hores, nel centru social (xunto a la iglesia), participen: Alfonso Fernández Álvarez, José Tronco Valle, Cármen Camporro Palicio, y el grupu de teatru La Páxara Pinta; presenta: Fernando Ruiz Fernández.

 

LIMANES-SIERO

Sábadu 21 de noviembre, a les 21.00 hores, nes escueles, participarán n'un festival de tonada y monologuismo los siguientes artistas: Álvaro Álvarez Fernández, Juan Robledo Iglesias, y Rosi Fernández Torre; tamién actuará el grupu de teatru La Cruz de Ceares. Tará a cargu de les presentaciones: Esther Fonseca García.

 

COLLADO-SIERO

Sábadu 14 de noviembre, a les 20.00 hores, nes escueles, habrá un festival de tonada y monologuismo; van participar: Francisco Álvarez González, Josefina Argüelles Fernández, Rubén Barredo Sánchez y José Manuel Reguero (El Maestru); presentará: Julio César Baragaño Fernández.

 

BOBES-SIERO

Vienres13 de noviembre, a les 21.00 hores, nes escueles, va celebrase un festival de tonada y monologuismo nel que participarán: Iván Rionda Castro, Avelino Fernández Corte, María Luisa Álvarez Vega y Pin de la Cotolla; L'encargáu de presentalo será: Alberto Cienfuegos (Michel).

 

LLANES

Xueves 12 de noviembre, a les 17.30 hores, na residencia del E.R.A de esta localidá, actuarán: Belén Arboleya Álvarez y Andrés Cueli Robledo.

 

EL BERRÓN-SIERO

Miércoles 11 de noviembre, nel Hogar de los Xubilaos y Pensionistas, a les 19.30 hores, festival de tonada y monologuismo; van participar: Belén Arboleya Álvarez, José García García, María del Rosario González Martínez y el grupu de teatru La Páxara Pinta; va participar, tamién, el Grupu Folclóricu La Sidrina. Presentará: Alberto Cienfuegos (Michel).

 

ARRIONDAS

Domingu 8 de noviembre, a les 20.00 hores, nel parque, celebrando la Fiesta de la Castaña, habrá un festival de canción asturiana cola participación de: el Trío Llocántaru, Mariluz Cristobal Caunedo y Álvaro Álvarez Fernández. Presentará Alberto Cienfuegos (Michel).

 

ARRIONDAS

Xueves 5 de noviembre, a les 16.45 hores, na residencia del E.R.A , van actuar Óscar Fernández González y Pin de la Cotolla.

 

CARBAYÍN ALTO

Sábadu 31 d'ochobre, a les 18.30 hores, nel Centru Polivalente, festival de canción asturiana y monologuismo, van participar los cantantes Andrés Cueli Robledo y Ricardo Balmori Suero, el gaiteru Moisés Martínez López, y la monologuista Luz Mari del Sol, presentará José Luis Fernández (Trubia). Va acompañanos el grupu folclóricu Cuélebre, de Lugones.

 

BENIA DE ONÍS

Sábado 24 d'ochobre, a les 18.30 hores, na Cueva de Avín. Canten: Ismael Tomás Montes, Laudelina Hortal González y Juan Robledo Iglesias; monologuista: José Manuel Reguero (el Maestru); gaiteru: Víctor Manuel Álvarez González; presenta: Fernando Ruiz Fernández.

                                           -PRUEBA DE SELECCIÓN- 
El llunes día 19 d'ochobre, a partir de les 19.00 hores, los aspirantes a integrase nel elencu artísticu d'A.I.C.A queden convocaos a la prueba de selección en cualquiera de les disciplines: cantante, gaiteru, monologuista, etc.  Como vien siendo habitual, la prueba va celebrase nel local social, C/Guipúzcoa, 16, posterior, en Xixón, (entrada pola C/Badajoz).

 

SOMIEDO

Sábadu día 10 d'ochobre, nel hostal Santa María del Puerto, a les 19.30 hores, van cantar: José García González (Che de Cabaños), Ángeles González Martínez y Julio Mayada Gancedo; a la gaita: Alfonso Fernández Álvarez; actuará el grupu de teatru La Páxara Pinta; Presentarálo: Alberto Cienfuegos (Michel).

                                                   LA POLA SIERO

El domingu 4 d'ochobre, a les 12.00 hores, nel Teatru-Auditoriu de Siero, vamos celebrar el XXVI Día de la Canción Asturiana, cola presentación del discu A.I.C.A 25 años, y les actuaciones de los cantantes, gaiteros, grupos y monologuista que participaron na grabación d'esti doble CD. Tamién va facese un homenaxe a los compañeros: José Luis Alonso Fernández, José Manuel García Martín, y Jorge Roza Riestra; Dempués de terminar estos actos, a les 14.30 hores habrá una comida d'hermandá nel Llagar  de Quelo, en Tiñana.

 

INSIERTO - MIERES

Llunes 28 de setiembre, a les 19.00 hores, festival de tonada y humor asturianu cola participación de: Rosi Fernández Torre, Odón García González, Rogelio Suárez Menéndez, Luz Mari del Sol, y, Iñaki Sánchez Santianes; presentará: Julio César Baragaño Fernández.

 

BERMIEGO-QUIRÓS

El sábadu 19 de setiembre, a les 20.30 hores, van entonar unos cuantos cancios asturianos: Lorena Corripio López y José García González (Che de Cabaños).

 

PANES

Vienres 18 de setiembre, a les 21.00 hores, nel parque de Panes, festival de tonada colos siguientes participantes: Jorge Tuya Rivas, Luis Estrada Fernández, María Teresa González Soto y Óscar Fernández González; presentará Fernando Ruiz Fernández.

 

TURÓN

Llunes día 14 de setiembre, a les 18.00 hores, festival de tonada y humor asturianu; van participar: Serafín González González, Mariluz Cristóbal Caunedo, Salvador Vázquez Sánchez, Min de les Pieces, y, Iván Rionda Castro; presentará: Alberto Cienfuegos (Míchel)

 

CORVERA

Domingu día 13, nel salón d'actos del Llar, a les 19.00 hores, festival de tonada y humor asturianu con: María José García Álvarez, Manuel Arenas Pérez, José Manuel García Álvarez, Velino el Rilu y Andrea Fernández Joglar.

 

CARBAYÍN ALTO

Sábadu 12 de setiembre, a les 12.30 hores, nes istalaciones de la bolera de Carbayín (xunto al centru polivalente) festival de tonada con: Maximino Solís Lada, Adolfo Menéndez Pérez y Belén Arboleya Álvarez.

 

COLUNGA

Martes día 8 de setiembre, a les 16.30, en Colunga, festival de tonada, van participar: Lorena Corripio López, Manuel Roza Llera, Xuan Luis Martino Isla y Francisco José Álvarez González; presentará: Alberto Cienfuegos (Míchel)

 

TURÓN

Domingu día 6 de setiembre, festival en Lago, a les 19.00 hores, cola participación de Avelino Fernández Corte, Silvia Suárez García y Álvaro Álvarez Fernández.

 

TEVERGA

Nel Muséu de La Prehistoria de Teverga, el sábadu día 29 d'agostu, a les 19.30 hores, música, cantares y monólogos asturianos a cargu de el Trío Llocántaru y del monologuista Pin de la Cotolla.

 

ARENAS DE CABRALES

El miércoles 26 d'agostu, a les 20 hores, nel castañéu d'Arenas de Cabrales, festival de canción asturiana y de monólogos, cola participación de los cantantes: Andrés Cueli Robledo, Manuel Jesús Gómez Gómez y Andrea Cueli Bardo; acompañarálos el gaiteru Víctor Manuel Álvarez González; el monologuista Carlos Alba (Cellero) será l'encargáu de poner l'humor, y llevará la presentación Fernando Ruiz Fernández. 

 

PARRES

Sábadu 22 d'agostu, en Arobes, van participar nel festival de canción asturiana que ta programáu pa les 20.30 hores, los cantantes Luis Estrada Fernández, Marta Martínez Grande, Esteban Verdeja Martínez y Manuel Roza Llera; acompañarálos el gaiteru Óscar Fernández González; presentará: Julio César Baragaño Fernández.

 

PORRÚA - LLANES

Nel mercáu tradicional, a les 19.30 hores, festival de canción asturiana colos cantantes: Maximino Solís Lada y Eduardo Naredo Prida, acompañarálos el gaiteru Vicente Prado Suárez (El Pravianu).

 

XIXÓN

Feria de Muestres (stand del periódicu La Nueva España) domingu 16 d'agostu, a les 19 hores, festival nel que van participar: José García González(Che de Cabaños), Jesusa Fernández González(Chucha de Nembra), Enrique Castañón García y Rubén Barredo Sánchez; acompañarálos cola gaita: Moisés Martínez López, presentará: Julio César Baragaño Fernández.

 

LES CALDES - UVIÉU

El domingu 16 d'agostu, nel festival de canción asturiana y monólogos, programáu pa les 18.30 hores, van intervenir los cantantes: José Manuel Robledo García (Lolo de Cabranes) y María José García Álvarez; el monologuista Pin de la Cotolla, y la Gaitera Belén Arboleya Álvarez.

 

CANDÁS

Sábadu 15 d'agostu, Festival de canción asturiana nel parque Santarúa, a les 20.00 hores, colos cantantes:  José García García, Carmen Camporro Palicio, Gabriel González Tuya, y el gaiteru: Ricardo Soberado Hoyos; presentará: Fernando Ruiz Fernández.

 

SARIEGU

El sábadu 15 d'agostu, a les 19.00 hores, canción asturiana nes fiestes de San Pedrín de La Cueva, en Sariegu; cuntarán cola presencia de Álvaro Fernández Conde y de Cristina Sánchez Sánchez; tamién tará el gaiteru Víctor Manuel Álvarez González.

 

PORRÚA - LLANES

El vienres 7 d'agostu, a les 22.00 hores, na bolera de Porrúa, va tener llugar un festival de canción asturiana nel que participarán los cantantes: Ismael Tomás Montes, Cristina Sánchez Sánchez, José García García, y el gaiteru: Ricardo Soberado Hoyos.

 

AMIEVA

Sábadu día 1 d'agostu, en Villaverde, na carpa de la fiesta, a les 24.00 hores, dará un conciertu el grupu Güeyos de la Montaña.

 

CORVERA

Llunes 27 de xunetu, a les 18.00 hores, festival de tonada cola participación de los cantantes: Águeda Riera González, Fernando Valle Roso y César de Dios Solís; acompañaralos el gaiteru: Iván Rionda Castro. Va facer la presentación: Julio César Baragaño Fernández.

 

ARAMIL-SIERO

Domingu 26 de xunetu, a les 12.30 hores, nel campu la ilesia d'Aramil, festival de tonada onde van podese escuchar les voces de: Álvaro Fernández Conde y de Laudelina Hortal González; cola gaita, tará: Francisco José Álvarez González, y col tambor: Buenerges Ordiz González; Va presentar l'eventu: Fernando Ruiz Fernández.

 

LLASTRES

El domingu 19 de xunetu, a partir de les 12.30 hores, polos chigres de Llastres, van tar Lorena Corripio López y Alfonso Fernández Álvarez, ofreciendo un recital de canción asturiana.

 

 NUEVA-LLANES

Vienres 17 de xunetu, a les 20.00 hores, nel polideportivu de Nueva, festival de tonada. Van participar los cantantes: Isaac Sierra Longo, Rogelio Suárez Menéndez, Lorena Corripio López, y Cristina Sánchez Sánchez; cola gaita tará Óscar Fernández González; va presentar l'eventu: Fernando Ruiz Fernández.

 

XIXÓN

Martes día 14 de xunetu, a les 19.30 hores, nel Centro Municipal de el Llano, festival nel que van participar los cantantes: Juan Robledo Iglesias, María Luisa Álvarez Vega y Xuan Lluis Martino Isla; acompañaralos cola gaita: Moises Martínez López. Presenta el festival: Fernando Ruiz Fernández.

 

COLUNGA

El día 9 de xunetu, a partir de les 13.00 hores, polos chigres de Colunga van poder oyer los cancios de José Manuel Robledo García (Lolo de Cabranes), acompañáu a la gaita por Óscar Fernández González.

 

ESCUELES DE LA COLLADA - SIERO

Domingu 5 de xunetu, a les 16,00 hores. Van participar el gaiteru Rodrigo Fernández Joglar, los cantantes Lorena Corripio López y Eduardo Naredo Prida; los monólogos correrán a cargu del monologuista Pin de la Cotolla; presentará l'actu Julio César Baragaño Fernández.                                                                                                                                                                    

 

FIESTES DE SAN PEDRO, LA ISLA (POLA DE SIERO)

Domingu 28 de xunu, a les 14.00 hores. Actuación del Trío Llocántaru. 

 
ESCUELES DE GRANDA - SIERO
Sábadu 27 de xunu, a les 13.00 hores, festival  nel que van a participar los cantantes de tonada: Salvador Vázquez Sánchez y Julio Mallada Gancedo; El gaiteru Francisco José Álvarez González y la monologuista Luz Mari del Sol; Va a facer la presentación: José Luis Fernández (Trubia). Tamién tará presente el grupu folclóricu de Llugones: Principado.
 
PARQUE JOVELLANOS (MIERES)
Domingu 21 de xunu, a les 18.00 hores. Memorial Juanín de Mieres. Van a participar- Isaac Sierra Longo y Vicente Prado Suárez (El Pravianu)
 
LA BRAÑA (CASTRILLÓN)
Domingu 21 de xunu, a les 17.00 hores, canción asturiana con:  Jorge Tuya Rivas y Luis Estrada Fernández.

 

ATENEO DE LA CALZADA (XIXÓN)
Miércoles 17 de xunu, a les 19.00 hores, festival extraordinariu "N'alcordanza de Lorenzo Novo Mier", ún de los impulsores de la Llingua, maestru, periodista, escritor, actor de teatru, etc. Participen: TONADA- Mariluz Cristóbal Caunedo, Andrea Cueli Bardo, Andrés Cueli Robledo, Ismael Tomás Montes, José María García Martínez, Carlos Alonso Peñayos. GAITERU- Llorián García Flórez. PRESENTA-  Alberto Cienfuegos (Michel)

 

 

FANO-XIXÓN
Sábadu 30 de mayu, a les 20.00 hores, nes escueles de Fano.
Festival de cancios asturianos y de teatru costumbrista.
Participen- Coru Samartino, José García González (Che de Cabaños) y el grupu de teatru La Cruz de Ceares.
 
LIERES-SIERO
Sábadu 23 de mayu, a les 12.00 hores, nes escueles de l'Acebal.
Festival de tonada y teatru costumbrista.
Participen- Gaitera: Belén Arboleya Álvarez; Cantantes: Ismael Tomás Montes, José Tronco Valle; Grupo de Teatro: La Páxara Pinta; Presenta: José Luis Fernández Díaz (Trubia).
 
ARRIONDAS
Vienres 22 de mayu, a les 20.00 hores, nel parque de Arriondas.
Festival de tonada.
Participen- Gaiteru: Llorián García Flórez; Cantantes: Isaac Sierra Longo, Nori Redondo Sobero, y Odón García González; Presenta: José Luis Fernández Díaz (Trubia).
 
SARIEGU
Sábadu 16 de mayu, a les 16.00 hores.
Festival de tonada y monólogos.
Participen- Gaiteru: Vicente Prado Suárez (El Pravianu); Cantantes: Avelino Fernández Corte, Isabel Gómez Cosío, y  José Manuel Robledo García; Monologuista: José Manuel Reguero (El Maestru).
 
TREVÍAS-VALDÉS
Festival de tonada y monólogos.
Sábadu 16 de mayu, a les 19.00 hores, nel polideportivu de Trevías.
Participen- Gaiteru: Iñaki Sánchez Santianes, Cantantes: Josefina Argüelles Fernández y Julio Martín Rodríguez Fernández; Monologuista: Luz Mari del Sol; Presenta: Alberto Cienfuegos (Michel)
 
ATENEO DE LA CALZADA-XIXÓN
Llunes 4 de mayu, a les 19.30 hores.
Festival de tonada y monólogos. 
Participen- Gaiteru: Álvaro Álvarez Fernández; Cantantes: Salvador Vázquez Sánchez y Noelia de Dios Fernández; Monologuista: Carlos Alba García (Cellero); Presenta: Julio César Baragaño Fernández.
 
SANTA MARINA-SIERO
Sábadu 2 de mayu, a les 20.00 hores, nel campu de la iglesia de Santa Marina de Cuquiellos.
Festival de tonada y monólogos.
Participen- Gaiteru: Rodrigo Fernández Joglar; cantantes: Faustino Braña Pelaez y María Luisa Martínez Suárez; Monologuista: Avelino Fernández Álvarez (Rilu); Presenta: José Luis Fernández (Trubia)
 
MIRANDA DE AVILÉS
Sábadu 2 de mayu, a les 19.00 hores.
Festival de tonada.
Participen-  Gaiteru: Vicente Prado Suárez (El Pravianu); cantantes: Juan Robledo Iglesias y José Manuel Robledo García.

 

LUGONES-SIERO
Xueves 30 d'Abril, a les 19.30 hores, nel hogar del pensionista de Lugones.
Tonada y teatro costumbrista  
Participen- Gaiteru: Vïctor Manuel Álvarez González; Cantantes: Rogelio Suárez Menéndez y Álvaro Fidalgo Barredo; Grupu de teatru La Cruz de Ceares; Presenta: Julio César Baragaño Fernández.
 

 

MIERES

El vienres 17 d'abril, a partir de les 20.00 hores va haber cancios y música asturiana polos siguientes establecimientos de Mieres: Sidrería Casa Flora, Sidrería El Rinconín, Sidrería La Solana, Vinoteca Mieres, Sidrería Bar Olaya, y Casa Mary.  Van representando a A.I.C.A: Jesús Noriega Galguera, Belén Arboleya Álvarez, y Liliana Castañón Cerceda. Tamién habrá actuaciones nel Parque de Xovellanos.

 

CONCEYU DE CARREÑO

Xueves 9 d'abril, a les 19.00 hores, nel centru terapeúticu Proyecto Hombre, de Antromero, actuará el monologuista José Manuel Reguero (El Maestru)

 

 

TEATRU FILARMÓNICA
 

El domingu día 29 de marzu, nel apartáu d'amuesa, del Concursu Ciudá d'Uviéu, actuará el monologuista Pin de la Cotolla.

----------------------------------------------------------------------------------------------
LA TONADA ASTURIANA
DECLARADA BIEN D'INTERÉS CULTURAL

 El Conseyu del Patrimoniu concéde-y la máxima protección, que yá teníen la sidra y la misa de gaita.       

  ------------------------------------------------------------------------------------------

                                        X RONDA TEATRAL POR CARREÑO

 

El sábadu día 21 de marzu actuará el monologuista Carlos Alba "Cellero" nel Centru d'Iniciativa Rural     d'Albandi, a partir de les siete de la tarde.         

                             PRUEBES D'ACCESU PA INTÉRPRETES D'A.I.C.A

El pasáu día 11 d'esti mes de marzu tuvieron llugar nel nuesu local social unes pruebes d'accesu p'aspirantes a intérpretes de l'Asociación; estos son los nomes de los que pasarán a formar parte del elencu d'A.I.C.A                                                                                                                                                                                                                                                   Claudio González González, de Valdés.
                                                     Gabriel González Tuya, de Villaviciosa.
                                                     Julio Martín Rodríguez Fernández, de Valdés                                                                                                                Marta Martínez Grande, de Cantabria.

ASAMBLEA GENERAL ORDINARIA ANUAL

El día 27 de febrero, nel Hogar del Pensionista d'El Berrón, ( detrás de la gasolinera), a les 19.30 hores en primera y 18.00 en segunda convocatoria, tendrá lugar la asamblea general de socios de A.I.C.A, con arreglu al siguiente orden del día:

1. Lectura y votación del acta de la asamblea gral. ordinaria anterior. ...
2. Informe general del presidente, (resumen de actividades del 2014, bajas y altas de socios, previsiones p'al 2015, etc.)
3. Estado de cuentes y votación ejerciciu 2014.
4. Ruegos y preguntes.

 

Como vien siendo habitual, pedimos la máxima asistencia, ( presencial o delegada), en orden a la mayor representatividad posible a la hora de adoptar los sucesivos acuerdos.

CMI La Arena, (Xixón),

19.30 hores

El día 19 de febrero, a les 19.30 hores, nel CMI de L'Arena, actuarán: Jorge Tuya, Luis Estrada, acompañaos pol gaiteru Víctor Álvarez Glez; el monologuista Velino "El Rilu". Presentará Fernando Ruiz.

TEATRO POR PARROQUIES DE CARREÑU

FESTIVALES ORGANIZAOS POR AICA
Día 7 de febreru, a les 19.00 hores, nel CIR d'Ambás, (Carreñu), actuará Armando Felgueroso Suárez "Min de Les Pieces"

© 2023 AICA. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now